Ječmen a ječné produkty
Složení celozrnného nebo čištěného ječmene se až na několik drobností velmi podobá složení pšenice. Procentuální podíl proteinů v ječmeni je s výjimkou glutenu jen o něco málo vyšší než v pšenici. Nízký obsah glutenu vysvětluje, proč je ječmenný chléb hutnější a méně pórovitý než pšeničný chléb. Zrna ječmene obsahují látky s protirakovinným působením. Ječmen není chlebovinou, obsahuje málo lepku.
Proteiny ječmene mají také nedostatek lysinu, který se ale dá snadno doplnit konzumací luštěnin nebo mléčných výrobků.
Přestože se zrno ječmene nedoporučuje pro jedince s alergickou reakcí na bílkovinu lepku, tj. trpící tzv. celikalií (chronické onemocnění sliznice tenkého střeva), je mladý ječmen (zelená tráva) pro jedince s tímto autoimunitním onemocněním vhodný, neboť lepek neobsahuje.
Ječmenná tráva je považována ze všech zelených trav za nejhodnotnější. Mladý ječmen navíc obsahuje mnoho enzymů, aminokyselin, antioxidantů (betakaroten, vitamin A, C, E) a rozpustnou vlákninu, která pomáhá předcházet zácpě a ostatním komplikacím s ní spojených, včetně karcinomu tlustého střeva. Vývar z krup je velmi cenný při trávicích obtížích.
Vysoký obsah antioxidantů napomáhá detoxikaci a alkalizaci organismu. Chlorofyl má vliv na stimulaci růstu tkání a tvorby červených krvinek. Rovněž byl prokázán vliv na redukci vstřebávání karcinogenů v trávicím traktu.
Ječmen obsahuje 56 % sacharidů ve formě škrobu, což je jen o něco méně než v pšenici (62 %). Ječmen je lépe stravitelný, když je rozemletý na hladkou mouku, ale vůbec nejlepší je, když se ze zrna nebo mouky vyrobí slad.
Ječmen obsahuje více vitaminů B1 a B2 než pšenice, ale o polovinu méně vitaminu E. Stejně jako všechny obilniny má nedostatek provitaminu A, vitaminu C a B12. Ječmen obsahuje podobné minerály a stopové prvky jako pšenice. Má velký obsah fosforu, hořčíku, železa a zinku a stejně jako pšenice je chudý na vápník. Ječmen obsahuje 17 g vlákniny na 100 g, což je asi o 5 g více než v pšenici.
Nemocný žaludek dobře snáší ječmenné krupky, ječmennou mouku, ale především ječmenné zrno s moukou. Ty pomáhají při žaludečním kataru, dyspepsii (špatném trávení), žaludečních a dvanácterníkových vředech, zánětu žaludku, tenkého střeva a kolitidě. Vývar z krup a nápoj ze sladu jsou též velmi cenné při trávicích obtížích. Ječmen a stejně tak i pšenici či žito by neměli konzumovat lidé trpící celiakií.
Ječmen v jakékoliv formě — čištěné celé zrno, vločky , celozrnná mouka a sladové zrno a mouka— snižuje hladinu celkového cholesterolu, LDL cholesterolu (špatného cholesterolu) a triglyceridů. Ječná mouka se přidává do těstovin, knedlíků, pečiva, zavářek, kroket, omáček, cukrářských výrobků, lupínků, pudinků a krémů.
Konzumace ječmene a jiného celozrnného obilí se ukázala být účinná při prevenci arteriosklerózy. Proto by ho do své stravy měli zařadit všichni, kdo jsou ohroženi ischemickou chorobou srdeční.
Ječná vláknina pomáhá předcházet zácpě a všem komplikacím s ní spojených včetně karcinomu tlustého střeva.
Čištěný ječmen (celozrnný) se dá připravovat takto: Odstraní se vnější nestravitelný obal (plevy) a otruby. Po namočení do vody ho lze hodinu vařit spolu se zeleninou nebo ho přidat do polévky.
Ječné kroupy (čisté): Ječmen je nutné očistit a zbavit plev, otrub a větší části zárodku. Takto upravené zrno se vaří 45 minut stejným způsobem jako rýže. Při vaření zvětší kroupy 2 - 3 krát svůj objem a jsou výbornou přílohou, zavářkou do polévky či surovinou na knedlíčky a rizota. Hodí se k zapékání, dušení, do salátů a pomazánek.
Vločky se připravují ze zrna, které je nasáklé, uvařené a slisované. Tvoří součást müsli nebo se z něj dají připravovat kaše a polévky. Mouka se může umlít buď z čištěného zrna, nebo z ječných krup.
Ječmen obsahuje:
- sacharidy (75 – 85 %)
- bílkovin (11 – 13 %)
- tuky (cca 2 – 3 %)
- vitamíny skupiny B (např. kyselina pantotenová - chrání před záněty kůže a zabraňuje šedivění vlasů, kyselina listová, biotin)
- vitamin E
- draslík (K)
- fosfor (P)
- vápník (Ca)
- hořčík (Mg)
- sodík (Na)
- mangan (Mn)
- železo (Fe)
- měď (Cu)
- zinek (Zn)
- síru (S)
- jod (J)
- chrom (Cr)
- selen (Se)
- nikl (Ni)
Vliv ječmene na naše zdraví:
- dodává sílu, energii a odolnost
- snižuje výskyt srdečně - cévního onemocnění
- snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů
- prostředek proti zácpě
- kladně působí při žaludečních a střevních potížích, včetně vředů
- prevence a léčba arteriosklerózy
- prospívá při zánětech kůže a šedivění vlasů
DOPRAVA ZDARMA nad 2 500 Kč
akce: 1. konzultace zdarma